Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Instrukcja sadzenia truskawek Frigo w gruncie i na balkonie

2023-02-06
Instrukcja sadzenia truskawek Frigo w gruncie i na balkonie

JEŚLI KUPIŁEŚ/AŚ TRUSKAWKI FRIGO PAMIĘTAJ, ŻE TO SADZONKI TRUSKAWEK W STANIE BEZLISTNYM, PRZECHOWYWANE W CHŁODNI. SADZONKI SĄ W STANIE UŚPIENIA ZABEZPIECZONE PRZED SZARĄ PLEŚNIĄ. SADZONKI PO POSADZENIU ROSNĄ SZYBKO I WYDAJĄ OWOCE PO OK. 5-6 TYG.

Jak sadzić truskawki frigo w gruncie?

Najlepszy, dla większości odmian truskawek, to o pH 5,2-5,8. W przypadku pH poniżej 5, glebę można odkwasić stosując wapno w postaci kredy nawozowej. Do tak przygotowanej gleby możemy rozpocząć sadzenie truskawek.

  1. Wyrównujemy grabiami grządki
  2. Między rzędami stosujemy odległość 50-60cm, a w rzędach między roślinami 30-35cm
  3. rozstaw między sadzonkami truskawek
  4. Sadzonki umieszczamy w glebie ręcznie lub używając kołka, jakiego używa się do sadzenia kapusty. Dołek musi być wystarczająco duży, żeby korzenie swobodnie mogły być rozłożone.
  5. Prawidłowy sposób sadzenia przedstawia rys.
    instrukcja sadzenia truskawek
  6. Przed posadzeniem można dla ułatwienia zrównać wiązkę korzeniową ostrym nożem, nie należy jednak ich zbytnio skracać.
  7. Obsypujemy korzenie ziemią i starannie uciskamy tak, aby wokół rośliny powstała miseczka ułatwiająca podlewanie.

Jak sadzić truskawki frigo na balkonie?

Doniczki powinny mieć co najmniej 25 cm średnicy. Na dnie pojemnika układa się warstwę drenażową ze żwiru lub innego materiału. Dopiero na tę warstwę wsypuje się ziemię do uprawy truskawek.

Podłoże musi być wystarczająco żyzne. Przed posadzeniem młodych truskawek powinno się próchniczną ziemię (na przykład uniwersalną ogrodową) wymieszać z kompostem, torfem ogrodowym i odrobiną piasku, drobnego żwiru albo keramzytu. Odczyn ziemi do uprawy truskawek powinien być neutralny do lekko kwaśnego (pH 5,5 do 6,5). Truskawek nie należy sadzić zbyt głęboko. Dolne części pędów mogą wówczas zacząć gnić.

instrukcja sadzenia truskawek

Po posadzeniu należy sadzonki truskawek obficie podlać. Powinny stać na słonecznym miejscu, przykładowo na południowym albo południowo-zachodnim balkonie. W cieniu truskawki słabo kwitną, a owoce niezbyt dobrze dojrzewają.

Pielęgnacja truskawek frigo na balkonie – podlewanie i nawożenie

Truskawki potrzebują regularnego podlewania. Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na wodę występuje podczas kwitnienia i tworzenia owoców. Uprawiane na balkonie truskawki trzeba zawsze podlewać na podstawkę albo bezpośrednio na ziemię, nie mocząc całych roślin. Mokre łodygi, liście i kwiaty mogą szybko ulec chorobom grzybowym. Konieczne jest też zasilanie truskawek nawozem, najlepiej płynnym nawozem do warzyw i roślin owocowych.

Polecane

Główna 0,00 zł Ulubione Zaloguj
pixel