Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki truskawek powtarzające owocowanie

6 produkty

Pytania i odpowiedzi

Opinie naszych klientów

Truskawki to jedne z najsmaczniejszych owoców i czeka się na nie z utęsknieniem. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że czas owocowania truskawek rosnących w naszych ogródkach jest dość krótki i przypada na około 1,5 miesiąca w roku. Obecnie można jednak pożegnać się z tym ograniczeniem, gdyż w ostatnich latach pojawiły się truskawki powtarzające owocowanie. Hodowcom udało się stworzyć odmiany, które dają owoce także w okresie jesiennym. Koniecznie sprawdź, czym charakteryzuje się uprawa tych wyjątkowych truskawek. Być może skusisz się na własną hodowlę!

Czytaj więcej

Kiedy sadzić truskawki powtarzające owocowanie?

Jeśli chcesz, aby uprawiane przez Ciebie truskawki powtarzające owocowanie dawały zadowalające plony, musisz pamiętać o tym, że hodowla tych roślin wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnych odmian. Trzeba mieć na uwadze to, że większość z nich jest ciepłolubna, dlatego nie można sadzić ich zbyt wcześnie. Sadzenie tych roślin najlepiej zaplanować na przełom marca i kwietnia, przy czym temperatura gleby nie powinna być niższa niż 10 ?. Warto wybrać sadzonki truskawek powtarzających Frigo albo sadzonki w doniczce, które nadają się do uprawy balkonowej.

Jak uprawiać truskawki powtarzające owocowanie?

Truskawki powtarzające owocowanie, czyli truskawki całoroczne, wzbudzają zainteresowanie przede wszystkim osób uprawiających rośliny w tunelu. Truskawki całoroczne hodowane w tunelach owocują od czerwca do listopada. Jeśli chcesz hodować te truskawki w gruncie albo na balkonie bądź tarasie, również możesz spodziewać się wydłużonego okresu zbioru owoców, jednak musisz poświęcić trochę czasu uprawie i mieć na uwadze to, że sporo będzie zależało także od pogody. Warto zacząć od tego, że truskawki powtarzające owocowanie zawiązują pąki kwiatowe przez cały sezon, niezależnie od długości dnia. Bardzo ważne jest, aby usuwać pąki z pierwszego kwitnienia. Jeśli podczas drugiego zawiązania pąków rośliny są jeszcze słabe i mają niezbyt rozbudowany system korzeniowy, także trzeba się ich pozbyć. Pamiętaj też o tym, że zanim truskawki zaczną owocować, mamy więcej możliwości zastosowania środków ochrony roślin.

W okresie wegetacji trzeba koniecznie usuwać pędy rozłogowe. Truskawki powtarzające owocowanie jednocześnie kwitną i owocują, a do tego szybko się rozrastają! Usuwanie rozłogów sprawia, że rośliny dają lepsze plony i nie konkurują o wodę oraz światło. Ponadto pozbywania się chorych i uschniętych liści zapobiega chorobom i sprawia, że zawiązuje się więcej owoców. Aby uzyskać obfite plony, truskawki powtarzające owocowanie nawozi się systematycznie preparatami bogatymi w azot i potas, zalecane jest także dolistne dokarmianie tych roślin wapniem. Jeżeli zagony zostały wyłożone folią, to najlepiej będzie zdecydować się na nawóz o spowolnionym działaniu. Trzeba też zadbać o to, aby ziemia, w której rosną truskawki, nie przesychała. Podczas upałów można podlewać je nawet dwa razy dziennie, jednak przelanie tych roślin naraża jej na choroby grzybowe. W przypadku dużych upraw ogrodniczych najlepiej zdecydować się na fertygację zautomatyzowaną i każdorazowe podlewanie truskawek wodą z pożywką o niskim stężeniu. Aby uprawa truskawki całorocznej była udana, należy także zapewnić roślinom odpowiednią glebę. Powinna być próchnicza, niezbyt ciężka, o odczynie lekko kwaśnym bądź obojętnym. Stanowisko dla tych roślin ma być słoneczne, ewentualnie lekko zaciecione (w przypadku truskawek wiszących).

Zalecane jest jednoroczne uprawianie truskawek powtarzających owocowanie, jednak można je zostawić na kolejny rok, mając jednak na względzie to, że plony będą mniej obite. Trzeba jednak przygotować odpowiednie zabezpieczenie tym roślinom, ponieważ raczej kiepsko znoszą mrozy. Na jesieni, po skończonym owocowaniu, truskawki całoroczne przycina się o 2/3 długości. Na zimę należy je okryć folią, słomą lub agrowłókniną. W drugim roku uprawy nie ma potrzeby usuwania pierwszych kwiatów.

Ile razy owocuje truskawka powtarzająca owocowanie?

Chcesz zainwestować w sadzonki truskawek całorocznych? Będziesz mógł delektować się ich smakiem nie tylko późną wiosną, ale także jesienią. Truskawka powtarzająca owocowanie daje plon w okresie od czerwca aż do czasu pierwszych przymrozków. Decydując się na uprawę truskawek powtarzających owocowanie, trzeba mieć na względzie, że od późnej wiosny mogą one zawiązywać pąki i owocować właściwie bez przerwy, jednak nie lubią upałów. Gdy jest gorąco, przestają kwitnąć, dlatego plonów należy spodziewać się późną wiosną i na początku lata, a także w okresie od drugiej połowy sierpnia aż do przymrozków.

Chcesz zasadzić sadzonki truskawek powtarzających owocowanie w tunelu? W takich warunkach rośliny te mogą kwitnąć nawet przez cały czas, ponieważ jest tam chłodniej niż na zewnątrz.

Ważną zaletą truskawek powtarzających owocowanie jest to, że dają pełny plon już w pierwszym roku owocowania, a mocno wydłużony okres zbiorów i możliwość oferowania owoców nie tylko w sezonie sprawia, że są one cenione przez hodowców. Nawet jeśli nie myślisz o uprawie na większą skalę, z pewnością docenisz atuty tych nietypowych odmian!

Przydatne linki

Główna 0,00 zł Ulubione Zaloguj
pixel