Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki truskawek w doniczce

8 produkty

Pytania i odpowiedzi

Opinie naszych klientów

Uprawa truskawek w pojemnikach bądź doniczkach jest doskonałą alternatywą dla wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą cieszyć się własnym ogrodem lub działką. Odmiany truskawek na balkon cechują się zwykle długimi, zwisającymi pędami, które w okresach kwitnienia i owocowania prezentują się szalenie dekoracyjnie, nie ustępując w niczym innym roślinom ozdobnym. Dodatkowym walorem takiej uprawy są własne owoce dojrzewające od końca wiosny aż do wczesnej jesieni.

Czytaj więcej

Kiedy sadzić sadzonki truskawki w doniczkach?

Słodkie i aromatyczne owoce truskawek w zasięgu ręki? To naprawdę możliwe, nawet jeśli się mieszka w wieżowcu w samym centrum miasta. Uprawa truskawek w doniczkach, czy to na balkonie, czy też w domu zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza że nie przysparza żadnych trudności, a daje ogrom satysfakcji.

Sadzonki truskawek w doniczkach powinny znaleźć się w glebie już wczesną wiosną. Trzeba przy tym pamiętać, iż dobrze nasłonecznione miejsce zapewni lepszy rozwój sadzonek, co w efekcie doprowadzi do wcześniejszego kwitnienia i zawiązania owoców. Odstęp pomiędzy roślinami powinien wynosić 15 do 20 cm. Zapewni to równomierny dostęp promieni słonecznych do każdej sadzonki.

Jak uprawiać sadzonki truskawek w doniczkach?

- Zanim sadzonki trafią do gruntu, warto wcześniej przygotować pojemnik, który powinien mieć głębokość minimum 30 centymetrów. Niezbędna przy tym jest perforacja, dzięki czemu nadmiar wody zostanie odprowadzony na zewnątrz.
- Pomoże w tym drenaż usypany z keramzytu bądź niewielkiego żwiru.
- W celu uniknięcia zapychania warstwy drenażowej (około 5 cm grubości), warto ją odizolować od ziemi pasem włókniny.
- Jako podłoże doskonale sprawdzi się substrat torfowy lekko kwaśny o pH 5,5 ? 6,5. Należy też zwrócić uwagę na stan korzeni, które w żadnym razie nie powinny się plątać i zaginać, Nie zaszkodzi im lekkie przycięcie w razie potrzeby.
- Najkorzystniejszą ekspozycją roślin jest zawsze strona południowa, gdzie truskawki w doniczkach na balkonie znajdą wystarczającą ilość promieni słonecznych.
- W przypadku sadzenia kilku truskawek w jednym pojemniku dobre efekty przyniesie ściółkowanie trocinami lub słomą.

Czy truskawki można hodować w domu?

Roślinki nie przepadają za przeciągami i nagłymi zmianami pogody. Natomiast bardzo dla nich istotne są: dobre nasłonecznienie i odpowiednia wilgotność. Oznacza to, iż przy korzystnej ekspozycji okien truskawki w doniczkach w domu będą się równie dobrze czuły, jak na balkonie lub tarasie. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że powietrze wewnątrz mieszkania zwykle jest bardziej suche i ciepłe, aniżeli ma to miejsce na zewnątrz.

Z tego względu zalecana jest większa czujność i częste kontrole stanu roślin i podłoża w pojemniku.

Czym nawozić truskawki w doniczkach?

Ziemia w doniczkach w sposób naturalny traci swoje właściwości odżywcze w miarę upływu czasu. Sadząc truskawki, dobrze jest wzbogacić podłoże o nawozy długo działające, uwalniające składniki pokarmowe przez okres 4 do 6 miesięcy. Z reguły nawozy takie są już składnikiem gotowych podłoży roślinnych dostępnych podobnie jak sadzonki truskawek w doniczkach w sklepie internetowym.

Po tym czasie odżywianie truskawek należy wspomagać nawozami płynnymi do warzyw i roślin owocujących lub nawozami naturalnymi. Zabieg powinien być powtarzany w odstępach miesięcznych przez cały okres wegetacji truskawek.

Jak dbać o truskawki w doniczce?

- Przede wszystkim nie wolno zapominać o regularnym nawadnianiu. Ziemia w doniczce wykazuje silną tendencję do przesychania. Szczególnie się to nasila w maju i czerwcu, kiedy dochodzi do kwitnienia.
- Nawadnianie powinno odbywać się bezpośrednio na podłoże. Zalewanie liści może wywołać choroby grzybowe. Korzyści przynosi spulchnianie podłoża i usuwanie zbędnych rozłogów.
- Jesienią rośliny należy poddać przycinaniu, ograniczając długość pędów, na których wcześniej pojawiały się owoce. Wymianę hodowli warto przeprowadzać po trzech latach. Wtedy starsze rośliny tracą swój pierwotny impet i ich wydajność wyraźnie maleje.

Jak przezimować truskawki w doniczkach?

Zimą truskawki wymagają spoczynku. W tym celu trzeba zapewnić im niską temperaturę, dochodzącą nawet do 0°C.

    Zalecane są trzy metody zimowania truskawek w doniczkach:
  • Przechowanie w gruncie
  • Przechowanie na balkonie
  • Przechowanie w chłodnym pomieszczeniu w domu

Przechowanie w gruncie

Zabieg polega na umieszczeniu doniczek z zawartością w dołkach przygotowanych na zewnątrz budynku. Miejsce od góry trzeba zabezpieczyć materiałem ściółkowym, Mogą to być trociny, słoma czy nawet opadnięte jesienią liście.

Przechowanie na balkonie

Doniczki z truskawkami należy umieścić w kartonowych pudłach. Dolną warstwę izolacyjną wykonuje się z plików gazet bądź styropianu. Przestrzenie boczne wypełnia się trocinami, podartym papierem lub skruszonym styropianem. Od góry można posłużyć się agrowłókniną. Podczas dni cieplejszych trzeba skontrolować wilgotność i w miarę potrzeby delikatnie uzupełnić braki wody.

Przechowanie w chłodnym pomieszczeniu w domu

W tym przypadku konieczne będzie przeniesienie doniczek do odpowiednio chłodnego pomieszczenia. Pod uwagą brana może być piwnica lub strych. W lokalu nie może być wilgoci, wskazane też jest, by sadzonki miały dostęp do światła. W ciągu całego okresu zimowania truskawki trzeba delikatnie podlewać w interwałach czasowych wynoszących dwa tygodnie.

Przydatne linki

Główna 0,00 zł Ulubione Zaloguj
pixel