Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Truskawki pnące wiszące sadzonki

1 produkty

Pytania i odpowiedzi

Opinie naszych klientów

Truskawki pnące i wiszące coraz częściej pojawiają się w miejscach przeznaczonych do odpoczynku. Nie tylko w ogrodach, lecz także na balkonach, tarasach i wokół altan daje się zauważyć te piękne rośliny, których niewątpliwą zaletą, oprócz samej urody są przepyszne owoce. Co ciekawe, pomimo swojej stosunkowo delikatnej struktury roślina owocuje dość obficie, wykazując przy tym niewielkie wymagania hodowlane.

Czytaj więcej

Jak sadzić truskawki pnące w ogrodzie?

Pierwszą istotną sprawą jest wybór odpowiedniego stanowiska. Powinno one być mocno nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem, którego truskawki wiszące wyjątkowo nie tolerują.
Podłoże warto wcześniej przygotować, dodając do ziemi próchniczej kompostu lub torfu, aż do uzyskania gleby lekko kwaśnej o pH 5,5 ? 6,5.

  Powodzenie całej operacji zależeć będzie od poprawnego zachowania czterech zasad:
 • Sadzonki należy sadzić na odpowiedniej głębokości. Umieszczone w gruncie zbyt głęboko zgniją, płytkie sadzenie spowoduje uschnięcie
 • Serduszko roślinki (podstawa i pąk) powinno znajdować się na poziomie gruntu
 • Nie można dopuścić do podwinięcia bądź załamania korzeni.
 • Po posadzeniu sadzonkę należy podlać. Brak wilgotności jest najczęstszą przyczyną odrzucenia sadzonek.

Gdzie sadzić truskawki pnące?

Truskawki pnące są ciepłolubne oraz wymagają stosunkowo intensywnego nasłonecznienia. Dobrze odnajdują się posadzone w pobliżu ścian od strony południowej i zachodniej. Tego typu lokalizacja spełnia jeszcze jedną bardzo istotną funkcję. Ściany budynku tworzą barierę ochronną zabezpieczającą rośliny przed podmuchami wiatru.

Trzeba też zapewnić truskawkom odpowiednie podparcie. W tym celu warto wcześniej zaopatrzyć się w tyczki lub drabinki. Ciekawym i godnym polecenia jest uprawa truskawki pnącej w rurze. W tym celu wykorzystuje się rury odpływowe PCV z wywierconymi na całej długości otworami, przez które wydostają się pędu truskawek. Innym rozwiązaniem będą ściany altany lub ażurowe kratki.

W czym sadzić truskawki pnące?

Rośliny dobrze znoszą sadzenie bezpośrednio do gruntu. Przy zachowaniu środków ostrożności związanych ze wspomnianymi powyżej przymrozkami, dalsza uprawa nie powinna sprawić żadnych trudności. Pewnym ułatwieniem jest fakt, ze sadzonki truskawki wiszącej sprzedawane są w niewielkich doniczkach. Dzięki temu hodowca amator ma szansę ?oswoić? młode truskawki z warunkami panującymi na zewnątrz, a w przypadku nagłego ochłodzenia może w miarę szybko przenieść sadzonki w bezpieczne miejsce.

Ponadto sadzenie z doniczki jest prostsze, ponieważ polega ono na umieszczeniu zawartości pojemnika w dołku, nie naruszając przy tym struktury delikatnego systemu korzeniowego.

Kiedy sadzi się truskawki pnące?

Sadzonki truskawek pnących umieszcza się w glebie wczesną wiosną. Sam zabieg sadzenia wymaga pewnej staranności. Nieopatrzne przysypanie sadzonki ziemią może doprowadzić do powstania ognisk chorobowych lub gnilnych. Trzeba też pamiętać o wiosennych przymrozkach. Truskawki pnące źle znoszą niskie temperatury, dlatego dobrze jest zabezpieczyć młode sadzonki delikatną ściółką.

Nabywając sadzonki truskawek zwisających w doniczkach, można je tam pozostawić na jakiś czas w celu aklimatyzacji.

Truskawki pnące, zimowanie

Truskawki pnące uprawiane na zewnątrz można pozostawić w ogrodzie, zabezpieczając je przed mrozem ściółką trocinową, słomianą bądź liściastą. Z uwagi na coraz cieplejsze zimy hodowla nie powinna ulec zniszczeniu.
Truskawki w doniczkach można też przechować w kartonowym pudle, wypełniając puste przestrzenie materiałem izolacyjnym. Może to być pokruszony styropian, zmięty papier lub trociny. Istotne jest, by był to materiał przepuszczający powietrze.
Ostatnią opcją jest zimowanie w chłodnym pomieszczeniu (piwnica, strych, garaż). W takim przypadku nie wolno zapominać o uzupełnianiu wody. Podlewanie powinno odbywać się średnio co dwa tygodnie.

Czy truskawki wiszące się przycina?

Jest to zabieg konieczny, ponieważ pędy, z których zebrano już owoce, są bezużyteczne. Przycinanie powinno się odbyć jesienią, po ostatnich zbiorach.
Zabieg ma także znaczenie estetyczne, pozwala formować roślinę oraz niejako skłania ją do intensywniejszego rozwoju w roku następnym.

Odmiany truskawek pnących

Liczba odmian truskawek pnących systematycznie się powiększa.

  Szczególnie popularnymi są;
 • Selva
 • Everest
 • Ostara
 • Evie II
 • Temptation
 • Truskawka Albion

Szczególnie ta ostatnia warta jest, by poświęcić jej więcej uwagi. 'Truskawka Albion' nadaje się do uprawy w ogrodzie oraz w pojemniku na balkonie. Może przybiera postać pnącą, a także wiszącą. Niezależnie od formy obficie plonuje, dostarczając hodowcy wiele satysfakcji.
Nieco mniejsze owoce oferuje odmiana 'Pink Panda', jednak z uwagi na bogaty i piękny kwiatostan stanowi cudowną ozdobę ogrodów, balkonów i tarasów.

Przydatne linki

Główna 0,00 zł Ulubione Zaloguj
pixel