Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uprawiać truskawki na balkonie? Kiedy sadzić i jak pielęgnować?

2023-02-04
Jak uprawiać truskawki na balkonie? Kiedy sadzić i jak pielęgnować?

Jeśli nie masz ogrodu, wcale nie musisz rezygnować z uprawy truskawek. Truskawki na balkonie lub na tarasie, to sprawdzone rozwiązanie. Co więcej, rośliny te da się hodować nawet w domu! Uprawa truskawek w pojemnikach może być naprawdę udana i przynieść zaskakująco dużo owoców, jeśli tylko poświęcisz jej trochę czasu i zastosujesz się do naszych wskazówek. Sprawdź, które truskawki nadają się do doniczki i jak je sadzić oraz pielęgnować!

Które odmiany truskawek nadają się na balkon?

Interesuje Cię uprawa truskawki w doniczce? Musisz wiedzieć, że w takiej hodowli najlepiej sprawdzają się truskawki pnące wiszące, zwane też truskawkami zwisającymi. Wyróżnia je to, że w odróżnieniu od odmian tradycyjnych, mają długie i liczne pędy, które z czasem zaczynają zwisać lub piąć się, jeśli tylko mają na czym się podeprzeć. Trzeba zaznaczyć, że nie istnieją odmiany truskawek pnących się samodzielnie, ponieważ nie wytwarzają one systemów czepnych. Dlatego właśnie, decydując się na ich hodowlę, warto zainwestować w stojak na truskawki pnące.

Długie pędy oraz liczne rozłogi wytwarzane są przez truskawki powtarzające owocowanie, znane także jako truskawki pnące całoroczne, i to właśnie na nie najlepiej postawić, gdy szuka się truskawek balkonowych. Jeśli zadbasz o nie w odpowiedni sposób, będą owocować od maja aż do pierwszych przymrozków.

Jedną z odmian truskawek pnących (wiszących) na balkon jest Albion. Jest to amerykańska krzyżówka, która daje plon w lecie i jesienią – powtarza owocowanie co 3 tygodnie. Owoce tej bardzo popularnej odmiany są duże lub bardzo duże i jędrne, a ich miąższ jest bardzo smaczny, słodko-kwaśny i soczysty. Jej rozłogi są wyjątkowo dekoracyjne. Ta silnie rosnąca odmiana może być uprawiana jako truskawka wysokopienna.

Jeśli planujesz zamówić sadzonki truskawek, które można hodować w doniczce, weź pod uwagę także odmianę 'Summer Breeze Rose'. Odmiana ta daje pyszne, soczyste owoce od czerwca do października. Jej owocowanie jest bardzo obfite. Ma ona wyjątkowe, bo półpełne, różowe i długo utrzymujące się kwiaty, podobne do róży. Możesz też zdecydować się na truskawki doniczkowe 'Summer Breeze Snow' z białymi kwiatami.

Nie zapominaj też o truskawce ananasowej 'Gasana', której owoce są bardzo słodkie i wyróżniają się nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Odmiana ta jest znana także ze swojej ozdobności. Aż do pierwszych przymrozków wytwarza pokaźne skupiska dużych kwiatów w jasnoróżowym kolorze. Miłośnikom smaku poziomki polecamy zaś odmianę 'Rosana'.

W czym najlepiej sadzić truskawki na balkonie?

Rośliny te można hodować w doniczkach, ale dobrym pomysłem jest także posadzenie truskawki w skrzynce. Trzeba mieć na uwadze to, że korzenie truskawek mocno się rozrastają, dlatego pojemnik powinien mieć przynajmniej 30 cm głębokości. Zbyt płytka donica na truskawki przyczynia się do słabego rozwoju rośliny i może być powodem ustania owocowania.

Świetnie sprawdzają się podwieszane doniczki na truskawki wiszące, jeśli jednak zdecydujesz się na inne rozwiązanie, pamiętaj, aby zapewnić pędom rośliny odpowiednio dużo miejsca. Interesującą opcją są wysokie i dość wąskie donice. Zdarza się, że truskawka zwisająca jest uprawiona w koszu lub rynnie bądź rurze z otworami.

Jak sadzić truskawki na balkonie?

Doniczka na truskawki powinna mieć otwory zapewniające odpływ wody, poza tym na jej dnie należy przygotować drenaż z keramzytu albo żwirku. Na warstwę drenażu można położyć nieco substratu torfowego.

Jeśli zdecydowałeś się na truskawki wiszące na balkon i chcesz hodować je w podwieszanej doniczce, to idealnie sprawdzą się doniczki zintegrowane z podstawkami! Trzeba zaznaczyć, że świeżo zakupione sadzonki należy jak najszybciej posadzić w ziemi, ponieważ ich korzenie szybko zasychają. Truskawki wiszące sadzi się w odstępach około 20 cm.

Podczas sadzenia truskawek w doniczkach powinno się uważać, aby nie umieszczać ich zbyt głęboko. Pąk sadzonki (serduszko) ma znaleźć się nad ziemią. Korzenie sadzonek nie mogą też być podwinięte. Po posadzeniu trzeba obficie podlać truskawki. Im mniejszy pojemnik, tym częściej trzeba nawadniać rośliny. Podczas upalnych dni można robić to nawet dwa razy dziennie, jednak pamiętaj, że przelane truskawki gniją. Rośliny te podlewa się tak, aby nie moczyć liści i owoców, najlepiej na spodek.

Jaka ziemia do truskawek balkonowych w doniczkach będzie najlepsza?

Truskawka w doniczce będzie ładnie rosła, jeśli zapewnisz jej odpowiednie podłoże. Sadzonki truskawek na balkon należy sadzić w ziemi próchniczej z domieszką torfu ogrodniczego i kompostu. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny lub obojętny.

Kiedy można sadzić truskawki na balkonie?

Sadzenie truskawek pnących na balkonie warto zaplanować na maj, do chwili aż miną przymrozki. Jeśli po zasadzeniu sadzonek temperatura jednak spadnie, to trzeba będzie zabezpieczyć je agrowłókniną.

Czym nawozić truskawki w doniczkach?

Truskawki najlepiej nawozić kompostem lub nawozami naturalnymi. Można też zastosować nawóz płynny do warzyw i roślin owocujących.

Jak wyhodować truskawki w domu?

Jeśli chcesz hodować truskawki na parapecie, pamiętaj o tym, że będą potrzebować dużo słońca. Bardzo ważne będzie także regularne nawadnianie tych roślin.

Truskawki na balkonie, co zrobić zimą, zimowanie truskawek?

Zimowanie truskawek w doniczkach można zorganizować w różny sposób. Jeśli ma się odpowiednie warunki, należy przenieść je do pomieszczenia, w którym panuje temperatura bliska 0 ℃. Takie miejsce nie powinno być jednak zaciemnione, ponadto nie może w nim panować wilgoć. Rośliny zimujące w pomieszczeniu trzeba podlewać co dwa tygodnie. Truskawki pnące da się także przezimować na balkonie. Musisz je jednak umieścić w kartonie z warstwą styropianu na dnie – również boki kartonu powinny być zabezpieczone styropianem bądź trocinami. Dobrze będzie zastosować taką izolację także od góry, można też owinąć cały karton agrowłókniną. Gdy temperatura jest dodatnia, po odsunięciu izolacji należy lekko podlać truskawki.

Polecane

Główna 0,00 zł Ulubione Zaloguj
pixel