Jak uprawiać truskawki w ogrodzie? Krok po kroku
Truskawka to niska bylina z rodziny różowatych, która powstała z krzyżówki poziomki chilijskiej i wirginijskiej. Jest to roślina powszechnie uprawiana – Polska należy do jej czołowych producentów. Niezwykle smaczne owoce truskawki kojarzą się z początkiem lata i z utęsknieniem czekają na nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli masz ogródek, to koniecznie pomyśl o hodowli truskawek, a jeżeli nie dysponujesz kawałkiem ziemi na zewnątrz, pamiętaj o tym, że możesz zdecydować się także na truskawki balkonowe. Chcesz wiedzieć, jak uprawiać truskawki w ogrodzie? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
Dlaczego warto mieć truskawki w ogrodzie i obok czego je posadzić?
Choć zbiory truskawek przypadają głównie na czerwiec, to trzeba wiedzieć, że u niektórych odmian plony pojawiają się już drugiej połowie maja. Truskawki późne zbieramy również w lipcu, a truskawki powtarzające owocowanie pozwalają nam cieszyć się swoimi orzeźwiającymi, słodkimi owocami przez wiele tygodni, aż do późnej jesieni. Jeśli samemu się je uprawia, można mieć pewność, że są one wolne od niepożądanych chemikaliów. Należy podkreślić, że truskawki obfitują w witaminę C i stanowią bogate źródło antyoksydantów, ponadto są niskokaloryczne i obniżają poziom cholesterolu we krwi.
Zanim posadzisz truskawki w swoim ogrodzie, musisz zastanowić się nad tym, jakie miejsce będzie dla nich najlepsze. Duże znaczenie ma to, które rośliny rosną obok nich, ponieważ wpływa to na ich odporność na choroby i szkodniki. Niektóre rośliny warzywne, np. rośliny cebulowe, wydzielają substancje lotne odstraszające niechcianych lokatorów i ograniczające choroby. Jeśli w pobliżu truskawek posadzisz cebulę, czosnek, pora czy szczypiorek, ryzyko wystąpienia szarej pleśni i innych chorób grzybowych będzie mniejsze.
Zioła, które odstraszają szkodniki atakujące truskawki:
- tymianek
- cząber
- mięta pieprzowa
- pietruszka
- kolendra
Warto dodać, że dzięki nim (a także za sprawą cebuli i czosnku) smak truskawek będzie lepszy.
Zależy Ci na tym, by truskawki bujnie rosły? Posadź koło nich wzbogacającą ziemię w azot fasolę lub groch.
Warzywa, obok których możesz sadzić sadzonki truskawki, to także:
- burak
- sałata
- rzodkiewka
- szpinak
Bądź też spokojny o wpływ takich sąsiadów jak ogórecznik i rumianek, jednak w żadnym wypadku uprawa truskawek nie powinna mieć miejsca w pobliżu warzyw kapustnych, ogórków, a także koło poziomek, malin i jeżyn. Warzywa i zioła, z wyjątkiem roślin cebulowych, najlepiej będzie posadzić na obrzeżach truskawkowych zagonów.
Jak sadzić truskawki?
Jaka ziemia do truskawek będzie najlepsza?
Ziemia do truskawek powinna być lekka, przepuszczalna i o dużej zawartości próchnicy. Odczyn takiej ziemi ma być lekko kwaśny lub obojętny. Jeśli ziemia posiada zbyt kwaśny odczyn, należy użyć wapna, ale przynajmniej na kilka tygodni przed posadzeniem sadzonek.
Co ile sadzić truskawki? Odstępy
Sadzenie truskawek – rozstawa to dość ważny temat, bo sadzonki umieszczone w glebie w zbyt małych odstępach od siebie konkurują o światło, wodę i składniki odżywcze. Zalecany rozstaw tych roślin w rzędach to 30-35 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić 50-60 centymetrów.
Jak sadzić truskawki do gleby?
Truskawki sadzi się w miejscach nasłonecznionych. Idealne dla nich są podwyższone grządki warzywne. Trzeba przygotować dołki o takiej głębokości, by zmieściły się w nich całe korzenie sadzonek. Nie mogą się one zawijać. Ważne jest także, aby pąk sadzonki, czyli tzw. serduszko, po zakopaniu korzeni znalazł się tuż nad ziemią. Jeśli korzenie truskawek są podeschnięte, to przed posadzeniem trzeba je namoczyć.
Jak sadzić truskawki na włókninie?
Może Ci się przydać agrowłóknina pod truskawki. Ogranicza ona występowanie chwastów i przyspiesza nagrzewanie się zagonów, poza tym pomaga utrzymać stale wilgotną glebę. Odchwaszczony zagon należy przykryć agrowłókniną i dobrze naciągnąć materiał, a następnie przyczepić go do podłoża specjalnymi szpilkami lub kołkami. Sadzonki umieszczamy w miejscach, gdzie włóknina została nacięta na krzyż. Alternatywnym rozwiązaniem jest folia pod truskawki. Warto też pomyśleć o uprawie truskawek na ogrodniczej macie kokosowej.
Czym nawozić truskawki?
Zeszłoroczne truskawki najlepiej będzie zasilić kompostem w marcu. W kwietniu można nawozić je nawozem naturalnym lub organicznym. Gdy rośliny kwitną i zawiązują owoce, nawożenie truskawek może zostać przeprowadzone preparatem naturalnym BAT GUANO. Nie zapominaj o ekologicznej gnojówce z pokrzyw lub ze skrzypu.
Nawożenie truskawek po posadzeniu
Gleba dla truskawek powinna być dobrze odchwaszczona i zasilona organicznym nawozem. Idealnie sprawdzi się kompost z domieszką igliwia lub kory. Zalecane jest ściółkowanie truskawek, ponieważ pozwoli ono wzbogacić glebę, zatrzymać wodę i zabezpieczyć truskawki przed piaskiem, ponadto zmniejsza zagrożenie szarą pleśnią. Po posadzeniu sadzonkom należy podać nawóz, który będzie stymulował ukorzenie się.
Naturalny nawóz do truskawek - podpowiadamy jak go przygotować
Aby wykonać domowy nawóz do truskawek, będziesz potrzebować 1 kg skrzypu lub pokrzywy i 10 litrów ciepłej wody. Mieszankę trzymaj w plastikowym wiaderku i mieszaj codziennie przez 2-4 tygodnie. Nawóz należy rozcieńczyć, zachowując stosunek 1:10.
Truskawki w beczce – idealne rozwiązanie do małych ogrodów
Jeśli Twój ogród jest niewielki, pomyśl o uprawie truskawek w beczce. Jej założenie nie jest skomplikowane. W beczce o pojemności około 120 litrów wywierć otwory o średnicy 5 cm, które będą rozstawione co 20-30 centymetrów. Będziesz potrzebować także 20 sadzonek truskawek, najlepiej pnących, odpowiednią ilość ziemi ogrodowej i kompostu oraz trochę keramzytu lub żwiru do wykonania warstwy drenującej. Przygotuj także agrowłókninę i kawałek plastikowej rury z wywierconymi otworami, dzięki której będziesz nawadniać uprawę. Sadzonki truskawek w przypadku takiej hodowli umieszcza się w otworach, a także na wierzchu.
Truskawki w skrzyniach
Truskawki można sadzić nie tylko w ogrodzie, ale także między innymi w skrzyniach z drewna. Drewniane skrzynie należy wyłożyć agrowłókniną. Wnętrze skrzyni następnie wypełnia się mieszanką torfu, ziemi ogrodowej i kompostu. Tam gdzie są przestrzenie między deskami, trzeba zrobić dziurki w agrowłókninie i umieścić w nich sadzonki truskawek. Truskawki sadzimy także na wierzchu. Odmiany, które najlepiej nadają się do takiej hodowli, to truskawki pnące.