Jak uprawiać truskawki w rurach PCV? Przewodnik
Truskawka to jeden z najpopularniejszych owoców w Polsce, który jest uprawiany nie tylko profesjonalnie, ale również amatorsko w przydomowych ogródkach. Zaletą jest w tym przypadku prostota hodowli oraz różnorodność odmian. Niektóre z nich pozwalają uprawiać truskawki w rurze PCV, co jest rozwiązaniem, z którego korzystają chociażby osoby dysponujące niewielką ilością miejsca na działce.
Czym jest hodowla truskawek w rurze PVC?
Uprawa truskawek w rurach PCV to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku osób, które nie dysponują dużą powierzchnią do upraw. Istotne jest bowiem to, że można uprawiać zarówno sadzonki truskawki w pionowych rurach, jak i sadzonki truskawek w rurach poziomych. W obu przypadkach hodowla różni się nie tylko budową konstrukcji, ale przede wszystkim sposobem podlewania, czy odmianami odmianami truskawek sadzonych w rurach.
Jakie odmiany truskawki nadają się do rury?
Chcąc uprawiać truskawki w rurze należy wybrać odpowiednie odmiany. Najważniejszym parametrem w tym przypadku jest mrozoodporność, wysoka plenność oraz zdolność adaptacji do warunków hodowli w rurze.
Decydując się na truskawki sadzone w rurach poziomych zalecana jest:
- truskawka Dukat, czyli stara odmiana odporna na mróz oraz różnego rodzaju choroby. Wydaje duże i słodkie owoce, a jej zaletą jest także wysoka plenność
- truskawka Malinówka, również jest odporna na mróz, a dodatkowo także na suszę, czy różnego rodzaju choroby. Owoce są słodkie, a ich cechą charakterystyczną jest ciemna, wiśniowa barwa
- truskawka Kent, czyli odmiana oporna na niskie temperatury. Wydaje duże i słodkie owoce, a owocowanie może powtarzać się także jesienią.
Chcąc uprawiać truskawki w rurze plastikowej pionowej warto natomiast postawić na odmiany takie, jak:
- truskawka Albion, która dobrze regeneruje się po zimie i jest odporna na choroby. Jej owoce są duże i smaczne
- truskawka Alba, jest odporna na niskie temperatury. Jest to wczesna, kręta odmiana, która wydaje duże i słodkie owoce
- truskawka Królowa, która wytrzymuje temperatury do -15 ? w zimie, ma soczyste i piękne owoce.
- truskawka Selva, która jest truskawką pnącą wiszącą powtarzającą owocowanie.
Truskawki w rurze PCV jak zrobić rurę do truskawek?
Sadzenie truskawek w rurze PCV wymaga przygotowania odpowiednich rur, w których umieszczone zostaną sadzonki. Jak zatem przygotować rury do uprawy truskawek? Niezależnie od tego, czy sadzenie truskawek w rurze nastąpi poziomo, czy pionowo najlepiej sprawdzają się rury o średnicy od 15 do 30 cm. W pierwszym przypadku doniczka na truskawki z rury musi mieć wycięte otwory na sadzonki w rozstawieniu około 20 cm (po jednej stronie) oraz jeden otwór po drugiej stronie (w środkowej części spodu), co umożliwi odprowadzanie nadmiaru wody. Oba końce rury należy natomiast zamknąć korkami.
Jaką rurę do uprawy pionowej wybrać? W tym przypadku również należy wykonać w niej otwory co około 20 cm, w których umieszczone zostaną sadzonki. Otwory wykonuje się obustronnie, naprzemiennie. Uprawa w rurach PCV pionowych wymaga zastosowania drugiej cieńszej rurki, która będzie wykorzystywana do nawadniania sadzonek. Powinna być ona nieznacznie dłuższa niż rura służąca jako donica, co ułatwi wlewanie wody. Należy wykonać w niej kilka otworów na całej długości oraz owinąć geowłókniną, co zapobiegnie zbyt intensywnemu podlewaniu. Bardzo ważną kwestią w przypadku rur pionowych jest również odpowiednie ich zabezpieczenie przed przewróceniem, ponieważ są one podatne na działanie silnego wiatru.
Jak sadzić truskawki w rurze PCV?
Po przygotowaniu konstrukcji można zacząć sadzić truskawki wiszące w rurze. Istotne w tym przypadku jest to, by pozostawić roślinom punkt wzrostu nad glebą. Uprawa truskawek w rynnach PCV wymaga zastosowania odpowiedniej gleby, która powinna być lekka i pożywna. Zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie mieszanki gleby, torfu i piasku w równych ilościach. Bardzo ważną kwestią jest również dobór odpowiedniego stanowiska, które powinno być ciepłe i nasłonecznione. Truskawki sadzone w rurze PCV można uprawić również w szklarniach, co doskonale sprawdza się szczególnie w przypadku wczesnych odmian.
Jak podlewać truskawki w rurze?
Uprawa truskawek sadzonych w rurach nie jest wymagająca, a jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie sadzonkom odpowiedniego nawodnienia. Jak zatem wygląda podlewanie truskawki w rurze? Istotna w tym przypadku jest świadomość, że gleba w rurze szybko wysycha, co sprawia, że należy ją regularnie nawadniać. Z drugiej strony nie należy dopuszczać do nasiąkania wodą, ponieważ mogłoby to powodować gnicie układu korzeniowego sadzonek. W związku z tym niezależnie od tego, czy uprawiane będą truskawki pnące w rurze, czy sadzonki rurach poziomych zaleca się wykorzystanie systemu nawadniania kropelkowego. Jego zaletą jest równomierność podlewania, dzięki czemu można zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i owocowania.
Truskawki w rurze zimowanie
Jak już wspomniano hodowla truskawek w rurze wymaga stosowania odmian, które są nie tylko plenne, ale również odporne na mróz. Warto jednak mieć świadomość, że specyfika uprawy truskawek w rurach sprawia, że ryzyko przemarznięcia sadzonek jest naprawdę duże. W związku z tym na zimę zaleca się umieszczenie rur z sadzonkami w nieogrzewanej szklarni, czy tunelu oraz przykrycie ich włókniną. Innym rozwiązaniem może być również przezimowanie ich w garażu, czy budynku gospodarczym, jednak należy pamiętać o tym, by nie utrzymywać tam zbyt wysokich temperatur, ponieważ może to zaburzyć cykl życia rośliny.
Sadzenie truskawek w rurach to rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w amatorskiej, jak i profesjonalnej uprawie. O jego rosnącej popularności może świadczyć częstotliwość wpisywania do wyszukiwarki hasła: "truskawki uprawa pionowa", która jest naprawdę duża. Zaletą w tym przypadku jest natomiast zwiększenie efektywności uprawy przy niewielkim areale, co ma znaczenie przy uprawach profesjonalnych, a także możliwość stworzenia nietypowej ozdoby w ogrodzie, jaką niewątpliwie będą truskawki rosnące w rurach.