Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zwiększyć plony truskawek? Obfite owocowanie truskawki

2023-02-04
Jak zwiększyć plony truskawek? Obfite owocowanie truskawki

Jeżeli nie wiesz, co robić, by wyhodować obficie owocujące sadzonki truskawki, skorzystaj z naszych podpowiedzi, dzięki którym uprawa ich będzie dawać Ci dużo więcej satysfakcji. Pomożemy Ci uniknąć błędów sprawiających, że truskawki słabo kwitną i owocują. Zdrowo rosnące krzewinki z mnóstwem smakowitych owoców ucieszą Ciebie i Twoją rodzinę, jeśli tylko poświęcisz im trochę uwagi.

Dlaczego truskawki nie owocują? Przyczyn może być wiele

Wśród przyczyn słabego owocowania lub braku owoców u truskawek znajduje się zbyt kwaśna lub zasadowa gleba. Powodem może być też nieumiejętne zasilanie roślin składnikami odżywczymi, ponadto dość często zdarza się, że truskawki nie są regularnie nawadniane. Zdarza się, że też przegapić właściwy termin sadzenia. Zbyt wcześnie umieszczone w gruncie sadzonki truskawki mogą przemarzać i stają się za słabe na owocowanie.

Sadzenie truskawek jesienią to dobry pomysł, jednak nie należy robić tego, gdy ziemia już zamarza, ponieważ nie przyjmą się lub będą źle rosnąć. Zachodzi także ryzyko, że kwiaty pojawiające się wiosną na roślinach posadzonych w ubiegłym roku przemarzną w kwietniu, wtedy nie zawiążą się owoce.

Bardzo ważne jest to, aby nie sadzić truskawek w cieniu, ponieważ ich owoce będą niewielkie i kwaśne. Truskawka może nie dawać owoców również w sytuacji, gdy została posadzona zbyt głęboko lub zbyt płytko.

Trzeba też zaznaczyć, że istnieją nieliczne odmiany truskawek, które do owocowania potrzebują zapylaczy, czyli innych osobników. Zapylacza wymaga np. odmiana 'Florence'.

Co zrobić żeby truskawki lepiej owocowały? 10 sprawdzonych sposobów

  1. Zapewnij im słoneczne stanowisko.
  2. Zadbaj o odpowiednią kwasowość i żyzność gleby. Jej pH powinno mieścić się w przedziale od 5,5 do 6,5.
  3. Nawadniaj rośliny tak, aby ziemia nie przesychała. Niedostateczna ilość wody sprawia, że truskawki są mniejsze.
  4. Zastosuj nawóz organiczny przed sadzeniem truskawek.
  5. Unikaj nawozów, które mają bardzo dużo azotu. Stosuj nawożenie wiosenne oraz jesienne, sprzyjające obfitym plonom w przyszłym roku.
  6. Pozbywaj się chwastów i obrywaj nadmiar ale ostrożnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego truskawek.
  7. Sadź truskawki w odstępach nie mniejszych niż 30 centymetrów.
  8. W czasie wiosennych przymrozków zabezpiecz truskawki agrowłókniną.
  9. Stosuj się do zasad płodozmianu. Nie sadź truskawek po truskawkach, ziemniakach, pomidorach, warzywach kapustnych, dyniach i słonecznikach.
  10. W pierwszym roku hodowli oberwij pierwsze kwiaty truskawek.

Jaki nawóz pod truskawki?

W zasilaniu truskawek znakomicie sprawdza się kompost oraz obornik. Ziemia w której sadzi się truskawki, powinna zawierać dużo takiego nawozu. Niekiedy zwykły kompost nie wystarczy i wtedy należy sięgnąć po specjalistyczne nawozy Biopon i Florovit. Zalecane jest też naturalny nawóz do truskawek w postaci gnojówki z pokrzywy lub ze skrzypu.

Kiedy przycinać truskawki?

Truskawki należy ścinać dwa tygodnie po skończonym owocowaniu. Usuwanie liści truskawek wzmocni rośliny na przyszły rok, poza tym nieskoszone rozłogi i liście przyczyniają się do rozprzestrzeniania się chorób.

Pielęgnacja truskawek po zbiorach - wielu hodowców o tym zapomina

Aby doczekać obfitych plonów w kolejnym roku hodowli, trzeba wiedzieć, jak pielęgnować truskawki po zbiorach. Gdy rośliny skończą owocować, należy poczekać dwa tygodnie, a następnie przyciąć rośliny na wysokości 6-7 centymetrów. Truskawki powinny jeszcze wypuścić nowe liście oraz pąki przed zimą, dlatego nie można opóźniać terminu cięcia. Ścięte liście oraz inne części roślin trzeba usunąć z grządek. Przed skoszeniem truskawek zalecane jest usunięcie chwastów i wycięcie rozłogów.

Należy zaznaczyć, że pielęgnacja truskawek powtarzających po zbiorach wygląda nieco inaczej. Nie przycinamy ich, a jedynie usuwamy pędy, owoce i rozłogi mające objawy choroby. Po zbiorach dobrze będzie też ostrożnie spulchnić ziemię między rzędami.

Po skończonym owocowaniu należy też zastosować nawóz do truskawek. Można wtedy zdecydować się na obornik (polecane jest stosowanie go poza sezonem) albo zastosować nawozy mineralne, które dostarczą roślinom azotu, potasu i fosforu. Jesienią stosuje się nawozy bezazotowe. Jeśli w sezonie pojawił się problem ze szkodnikami i chorobami, to po ścięciu liści warto zastosować biologiczny oprysk ochronny albo środek grzybobójczy.

Postaw na obficie owocujące odmiany truskawek

Jeśli zależy Ci na obfitych zbiorach, wybierz odmiany truskawek, które są znane z dużej plenności. Warto pamiętać o tym, że szczególnie obfite zbiory dają truskawki powtarzające owocowanie. Jedną z nich jest Albion, czyli silnie rosnąca odmiana owocująca latem i jesienią. 'Albion' ma liczne, duże i bardzo smaczne owoce, ponadto wyróżnia się też walorami dekoracyjnymi.

Do plennych odmian należy także średnio późna Senga Sengana. Jest to roślina dająca bardzo aromatyczne i lekko kwaskowate owoce. Odmiana ta jest odporna na suszę i niskie temperatury.

Wśród bardzo plennych truskawek znajduje się stara odmiana 'Murzynek'. Jest to truskawka średnio późna z pachnącymi i soczystymi, dość dużymi owocami.

Co posadzić po truskawkach?

Mówi się o tym, że hodowla truskawek ma większe szanse na powodzenie, jeśli przed nimi nie posadzi się niektórych roślin, np. warzyw kapustnych. Pamiętaj jednak o tym, że w jednym miejscu truskawki powinny rosnąć nie dłużej niż 3-4 lata. Po tym czasie na ich miejscu należy posadzić inne rośliny. W ziemi, w której rosły truskawki, nie sadź innych truskawek ani poziomek, zrezygnuj także z malin i róż, należących do tej samej rodziny. Postaw na gatunki, za sprawą których możliwe będzie przywrócenie równowagi azotowej w glebie, a także na rośliny odporne na choroby zagrażające truskawkom. Po truskawkach dobrze będzie posadzić rośliny strączkowe, ponieważ nasycą one ziemię cennymi minerałami. Możesz też zdecydować się na uprawę marchwi, ponadto świetną opcją będą cebula, czosnek, pietruszka oraz koper. Po truskawkach sadzi się ponadto tulipany, żonkile i piwonie.

Polecane

Główna 0,00 zł Ulubione Zaloguj
pixel