Szparagi - jak przygotować
Gijnlim jest w 100% męską hybrydą i doskonale nadaje się do uprawy zarówno białych, jak i zielonych szparagów w klimacie umiarkowanym.
Gijnlim ma bardzo wysoki potencjał produkcyjny i doskonałą jakość.
Gijnlim jest prosty, gładki i mało wrażliwy na rdzę. Odmiana jest bardzo wczesna i łączy to z bardzo wysoką produkcją - kłącze klasy A
Gijnlim dobrze sprawdza się zarówno na glebach piaszczystych, jak i gliniastych. Nie drobnieje, grubość łodygi pozostanie na tym samym poziomie do końca sezonu.
Gijnlim jest idealny do bardzo wczesnych zbiorów. Polecana do wieloletniej uprawy. W pierwszym roku uprawy zakwita niezwykle dekoracyjny kwiatostan, a w roku następnym już mamy pierwszy, upragniony zbiór!
Odmiana jest szczególnie ceniona w uprawie domowej i amatorskiej.
Zalecana ilość roślin: 3,5 do 4 roślin na metr
Karpy szparagów sadzi się w rzędach co 150–170 cm, odległość roślin w rzędzie 40–50 cm. Karpy sadzi się na małych kopczykach, usypanych na dnie bruzd na głębokości 25–30 cm i przysypuje 5–8 cm warstwą ziemi.
Jak rosną szparagi zielone
Szparagi zielone sadzimy w płytkich bruzdach. Ich głębokość winna wynosić około 10cm. Następnie przysypujemy karpy kilka centymetrową warstwę podłoża. W przypadku szparagów zielonych nie robimy kopczyków, gdyż one rosną w formie wypustki nad ziemią. Zielone szparagi zbieramy poprzez ucięcie ich nad ziemią, gdy mają ok.15 cm wysokości. Szparagów zielonych nie trzeba obierać, co ma duże znaczenie, gdyż pod skórką jest najwięcej składników odżywczych, wśród których znajdują się m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy, foliowy, szczawiowy.
Szparagi zielone sadzi się w rzędach w płytkich bruzdach (10–15 cm) i przysypuje ziemią.
Szparagi białe
Kolor szparagów zależy od stopnia ich wzrostu. Białe pędy są najmłodsze, położone pod ziemią, delikatne w smaku i miękkie. Zbiory szparagów zielonych przeprowadza się, gdy pędy nad ziemią przekroczą długość 15 cm (max 20 cm). Pędy wycina się pod powierzchnią ziemi za pomocą ostrego noża. Po zakończeniu zbiorów, szparagarnię należy nawieźć (zabieg ten warto kilka razy powtórzyć).
Szparag jest byliną śródziemnomorską, która rozprzestrzeniła się po całym świecie. Częścią jadalną są młode pędy, które zwane sa wypustkami. Szparag lekarski stosowany jest także jako roślina ozdobna i lecznicza.